česky
english
po ruski
Historie Závodu stroje a Závodu nástroje
Police nad Metuji je město s 4 500 obyvateli, ležící v severovýchodních Čechách obklopené lesy a pískovcovými skalami v těsné blízkosti hranic s Polskem. Bylo založeno v r.1253, v současné době s textilní, strojírenský a potravinářský průmysl.

Počátky strojírenské výroby na Policku spadají do roku 1895, kdy byla založena firma E. Katschner, zabývající se "výrobou bruslí, zástrčí, závěsů kloubových, veškerými zámečnickými pracemi a kovovým zbožím". Tak alespoň zní zápis v obchodním rejstříku, pořízený 24.12. téhož roku. Tedy na Štědrý den. Příslibem nadějnější budoucnosti bylo přesídlení provozovny do nynějšího areálu podniku v roce 1910. Další posilou tehdy ještě nevelké kovovýroby se stal sousední závod původně tkalcovna fy Hubka a spol., založená v roce 1901 P.J. Gottliebem, která byla za II. Světové války nuceně pronajata říšskoněmecké firmě Vereinigte Deutsche Maschinenfabriken - Luftfahrwerke Gross-Auheim/Main. Textilní stroje byly odstraněny, nahrazeny kovoobráběcími a továrna místo kvalitního textilu produkovala pod krycím jménem Vertriebsgesellschaft Hubka přípravky a součástky pro letecký průmysl, včetně některých dílů pro zbraně V1a V2, do nichž tehdejší německé velení skládalo tolik nadějí. Příprava výroby však do skončení okupace nedospěla tak daleko, aby ze závodu vyšlo větší množství výrobků.

Řada lidí se však v době totálního nasazení zapracovala na obráběcích strojích, dobrovolně se rozhodla opustit původní povolání a setrvat po boku těch, kteří usilovali o zachováni cenného zařízení pro nově se rodící strojírenský průmysl v Polici nad Metuji.

Rozhodnutím ONV v Náchodě byla nad majetkem fy E. Katschner vyhlášena národní správa. Ta se iniciativně chopila možnosti pokračovat v tradiční výrobě. Přes citelný úbytek pracovních sil, ve srovnáni s předválečným stavem, dosáhla v poměrně krátké době dřívější úrovně.

Také závod fy Vertriebsgesellschaft Hubka převzala po předchozí konfiskaci majetku národní správa. Ta se však setkala s problémem co vyrábět, neboť provoz byl zaměřen na válečnou výrobu. Volba padla na soukací automaty značky HACOBA, jejichž potřeba byla pro obnovu válkou zdecimovaného textilního průmyslu vysoká. Podařilo se zvládnout přípravné práce a zavést první vlastní výrobek, který v roce 1947 vtiskl ráz novému firemnímu názvu: Kovopol národní správa, továrna na automatické textilní stroje a strojírna v Polici nad Metují.

Rok 1948 je ve znamení sloučení obou závodů a začlenění Kovopolu do národního podniku SIGMA-PUMPY OLOMOUC. Polický závod přejímá přechodně (1949-1951) provozovnu národního podniku KOVONA Litomyšl, v roce 1954 pak bývalou tkalcovnu fy König, Petrovice (zal. 1910), později renovovanou na generální opravnu a výrobnu jednoúčelových strojů.

Vyhláškou MP č. 1661 z 25.7.1949 se stává Kovopol s platnosti od 1.1.1950 samostatným národním podnikem.



Po roce 1955 nastává rozmach Kovopolu. V základním závodě jsou v roce 1957 a 1959 postaveny dvě nové haly pro výrobu jednoúčelových strojů, v roce 1960 je uvedena do provozu kotelna a trafostanice. V r. 1963 se závod dočkal centrálních skladů a sociálního zařízení, když předtím vykoupil a zboural řadu chaloupek, roubících jednu stranu Gottwaldovy ulice. V r. 1964 je z provozovny v Petrovicích zřízeno učňovské středisko a generální opravna přesunuta do základního závodu.



V roce 1955 přejímá Kovopol od národního podniku MECHANIKA BYTČA výrobu rýsovadel v Martínkovicích, kterou v roce 1959 přemísťuje do objektu po n.p. Meopta v Broumově. Při reorganizaci průmyslu v roce 1958 přechází do svazku Kovopolu z národního podniku SANDRIK Česká Třebová závod v Olomouci, do něhož je soustředěna výroba bruslí v ČSSR. V tomto organizačním členění je národní podnik KOVOPOL integrován v seskupení podniků PRAGO-UNION PRAHA.



V letech 1961 až 1965 jsou v Kovopolu vyráběny normalizované součásti lisovacího upínacího nářadí.

V letech 1966-70 probíhala rekonstrukce závodů v Olomouci a Broumově.

Řadu let byl Kovopol součástí výrobně hospodářské jednotky Prago-Union, která byla zaměřena na výrobu strojírenského spotřebního zboží. Kovopol, především jako strojírenská základna prošel řadou reorganizací. V letech 1971-74 byl vyčleněn závod v Olomouci a převzat provoz v Litomyšli. Postupně byla zavedena výroba regulační techniky. V roce 1980, byl do Kovopolu začleněn jako odštěpný závod DIU Jevíčko vyrábějící holící techniku, žací strojky aj. a ten se po 8 letech v roce 1988 osamostatňuje. V roce 1988 byla zavedena výroba šroubovacích hadicových spon NORMA dle licence firmy Rasmussen SRN především pro potřeby automobilového průmyslu.

V roce 1988 se k 1. 7. Kovopol stává statním podnikem a k 1.5. 1992 je založena akciová společnost - a.s. Kovopol Police nad Metují. K 31.12.1997 je odprodán závod Broumov vyrábějící rýsovadla.

Výše uvedené změny organizační, vývoj vyráběného sortimentu a i změny majetkových vztahů v rámci privatizace po roce 1992 se svoji měrou podílely na formování firmy do její současné podoby.

Strojírenská výroba má tedy již více než stoletou tradici a jméno Kovopol existuje 50 let. Za posledních 10 let bylo v rámci investičních akcí zmodernizováno a rozšířeno strojní vybavení včetně zavedení nových technologií.

Byly postaveny nové haly pro výrobu šroubovacích spon a dodána technologie v rámci licence. Také byla postavena nová hala pro nástrojárnu, uvolněné prostory byly využity pro výrobní aj. střediska. Bylo nutno řešit také některé ekologické akce zejména v kalírně, byla zrušena nevyhovující chromovna. Docházelo také ke stavebním úpravám zejména při zásadní reorganizaci a vytvoření divizí v závodě 01 v roce 1997. V dalších letech je uvažováno s investici ve výši 20- 30 mil. Kč zejména v oblasti zvýšení produktivity, zkvalitnění celého výrobního procesu a i obnovy strojního parku.

K datu 14.7. 1999 byla odprodána výroba šroubovacích a hadicových spon. Prodej byl uskutečněn firmě GEMI, kovodělná společnost, Hustopeče.

Dnešní výrobní sortiment zasahuje do několika průmyslových odvětví a pouze malá část je určena pro přímou spotřebu. V současné době i v minulosti se Kovopol svými výrobky podílel na rozvoji řady odvětví např. ve výrobě automobilů, elektrotechnického zboží, spotřebního zboží pro vybavení domácností, vytápěcí techniky, výrobků z drátu a pásky, autoopravárenství, apod.

Každý výrobek a výrobní obor má pak svoje specifika v oblasti vývoje, výroby, dodavatelů a hlavně v prodeji jak na trh tuzemský tak i zahraniční včetně vývozu do jiných světadílů. Důležitou součástí je pak i podpora vlastního prodeje, zejména účasti na veletrzích a výstavách a stanovení prodejních cest a vhodných obchodních zástupců.


  • Od 1.1. 2002 se v Kovopole a.s. ruší divizionální uspořádání.
  • Od 1.1. 2002 pod Kovopol a.s. přichází závod v Třinci (bývalá společnost Conti Product), kde se vyrábí elektrorozvaděče.
  • Od 1.4. 2002 Kovopol a.s. odprodal "závod 02" v Litomyšli, kde sídlila část výroby jednoúčelových strojů. Celá výroba byla přestěhována do základního závodu 01 v Polici nad Metují.
  • Z výše uvedených změn tedy vyplývá, že Kovopol a.s. v současné době tvoří základní závod v Polici nad Metují, kde sídlí výroba strojů a výroba nástrojů a forem. Druhým závodem je Kovopol a.s. Třinec, kde se vyrábí elektrorozvaděče.
  • Od 1.10. 2002 se z výroby Regulační techniky (dosavadní Kovopol RT s.r.o.) stává společnost Microtherm CZ s.r.o., která je dceřinou společností Kovopol a.s. a Microthermu GmbH. a bude i nadále sídlit v Polici nad Metují.
  • v září 2005 převzal Microtherm GmbH zbylý 41% podíl a stal se jediným vlastníkem MicrothermCZ s. r. o.
  • 1.11.2008 je závod Třinec prodán firmě Kovopol Industry s.r.o.
  • od 16.4.2009 se firma nacházela v konkurzu
  • 1.5.2012 kupuje majetkovou podstatu Kovopolu a. s. firma KAVALIERGLASS a.s. Praha (výrobní závod Sázava)
  • od 1.Q. 2013 začíná rozběh lisovny plastických hmot, vyrábějící plastové doplňky pro sklo vyráběné v Sázavě
  • od 2.Q.2014 se rozbíhá výroba drobných kovových dílů pro IKEA

KAVALIERGLASS a. s. provoz KOVO POLICE, 17.listopadu 226, 549 54 Police nad Metují, tel.: +420 491 549 111, e-mail: police@kovopol.cz